nV rámci prohlídky vás čeká mimo hraček i unikátní expozice betlémů výtvarníka a betlémáře Ondřeje VávryJeho sbírka čítá kolem pětiset kusů z nejrůznějších materiálů. V adventním a vánočním období je již pátým rokem vystavována v různých obměnách v Muzeu hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově.

Letošní expozice opět nabídne velkolepou podívanou. Expozice betlémů mají takové nepsané pravidlo. Pokud se nejedná o stálou muzejní expozici, musí být každý rok na výstavě, která probíhá na stejném místě něco nového.

My se pochopitelně, tohoto pravidla snažíme držet a není to žádný problém, protože Ondřej Vávra stále vyrábí, renovuje a shání nové betlémy do své sbírky.

V letošním roce bude expozice zaměřena na rozměrné betlémy z nejrůznějších materiálů. K vidění budou betlémy vyřezávané ze dřeva, tlačené papírové betlémy zaniklé tiskárny ve Vejprtech, betlémy z papírmašé, keramiky, kukuřičného šustí, z textilu a spousta dalších zajímavých materiálů, včetně perníku nebo vlašských ořechů. Většina betlémů má úctyhodné rozměry. Nebudou chybět ani ty papírové, ale v menší míře – přeci jen výstav s papírovými betlémy je všude dost a my chceme našim návštěvníkům nabídnout něco mimořádného.

Pokud můžeme vyjmenovat některé zajímavé exponáty, tak například velký Venkovský betlém stavěný v třešťském stylu, na kterém se podílí několik řezbářů ( O. Vávra, V. Pulda a J. Vondráčková ). Tento betlém se bude každým rokem rozšiřovat.

Dále stojí za zmínku několik betlémů Kralických stavěcích i skříňkových a velký historický dřevěný betlém neznámého původu z meziválečného období. Z těch zahraničních budou nejatraktivnější jistě dva betlémy, velké chrámové jesle z Itálie a betlém z Betléma, vyřezávaný z překrásného olivového dřeva.

Nemalou součástí je tvorba Ondřeje Vávry a majitele muzea Radka Stuchlíka. Samozřejmě nebudou chybět ani Bydžovské jesličky.

Letošní expozice je opravdu velmi obsáhlá a v krásném prostředí muzea hraček má velmi sváteční atmosféru. Můžete se těšit na nádhernou vánoční betlémskou podívanou, kterou nikde jinde neuvidíte.

Otevírací doba:

prosinec vždy od úterý do soboty od 10 hodin do 16 hodin

Před svátky se naposledy uvídíme v pátek 22. 12. 2023.

Mezi svátky bude otevřeno 27. 12., 28. 12., 29. 12. 2023 vždy od 10 hodin do 16 hodin.

Zároveň bychom vás rádi pozvali na prohlídku muzea po setmění. NOČNÍ PROHLÍDKY MUZEA HRAČEK A BETLÉMŮ se uskuteční ve dnech 1. 12., 8. 12., 15. 12. 2023 od 18 hodin do 22 hodin.

Čeká vás:

• prohlídka Muzea hraček Stuchlíkovi

• prohlídka expozice betlémů Ondřeje Vávry

• vánoční atmosféra – vánoční výzdoba, cukroví, svařák